SVATEBNÍ PROGRAM - V kolik hodin vstávat - V kolik mít svatební obřad - Kolik času potřebuji na makeup a účes?

By Markéta - dubna 17, 2018

Krásný den. V dnešním článku se dozvíte pár rad a tipů, jak na svatební program. V kolik hodin vstávat, jaký je ideální čas na obřad nebo celkově odpolední zábavu.


První vás odkážu na svoji svatební sérii na YouTube, kde se toho taky spoustu dozvíte.

Kolem svateb se pohybuji od svých 18 let. První jako asistentka fotografa, později jako vizážistka.
Svateb mám za sebou hodně vč. té svojí, proto si myslím, že vám můžu dát pár dobrých rad.

1. Nic neplánujte přesně na čas
- Nelpěte na přesném termínu. Vždy nastane nějaké zpoždění, proto je dobré mít časové rezervy.

2. Nic neplánujte do detailů
- Je dobré mít plán, ale nic se nemá přehánět. Téma či ladění svatby je ,,do fialova". Nicméně hrnek ve fialové barvě, přesně odstín ,,LILA" s nápisem ,,LÁSKA" a růžovým uchem pravděpodobně neseženete. Zkuste půl roku před svatbou brouzdat po obchodech a určitě postupně něco najdete.

3. Soustřeďte se na sebe, ale i na hosty
- Svatba je vaše. To je to nejdůležitější. Poradit ano, ale nevyžádané rady doporučuji jedním uchem dovnitř a druhým ven. 
Zároveň je důležité vědět něco málo o hostech. Stravovací návyky (alergie, vegetaráni), alkohol (nealko, víno, pivo, vodka) atd... co preferují a brát ohled i na starší hosty např. židle u obřadu.

4. Základ je určení času obřadu
- Po určení termínu je místo a čas bod, u kterého byste měli začít. Od toho se vše odvíjí. 

5. Nechte si poradit a pomoct
- Podívejte se na internet, poraďte se s kamarády a nebojte se říct si o pomoc. Oceníte ji hlavně při výběru svatebních šatů, pár dní před obřadem nebo v den D.


PROGRAM PODLE MARKÉTY:

8:00 budíček
- ranní rituály, snídaně atd...
9:00 - 10:00
- poslední úpravy, komunikace s hotelem
10:00 - 13:00
- makeup a účes
14:00
- obřad
14:30
- společné focení
15:00
- oběd a přípitky
16:00 - 17:00
- hosté káva
- manželé focení
18:00
- krájení dortu, házení kytice - volný program
20:00
- hry, tanec - volný program
22:00
- vypouštění lampionů


8:00 budíček
Budíček si úplně nastavovat nemusíte, protože stejně nemůžete dospat. Ráno je nejdůležitější snídaně. I když máte motýlky v břiše. Pokud máte obřad později jako my, tak doporučuji i nějakou svačinku. Ideální je musli nebo proteinová tyčinka.

Celý program můžete např. o 2 hodiny posunout vstáváním v 6:00 a obřadem ve 12:00 to už je na vás, ale před 12:00 bych obřad rozhodně neměla.
9:00 - 10:00 poslední úpravy, komunikace s hotelem
Nezdá se to, ale nechte si čas i na komunikaci s hotelem nebo poslední zařizování. Časová rezerva se bude určitě hodit.
10:00 - 13:00 makeup a účes
Tady záleží na vaší představě, ale doporučuji 1,5 hodiny na makeup a to samé na účes. Na makeup stačí 45 minut až 1 hodina. Do tohoto času počítám i oblékání do šatů a poslední úpravy. Já nevěstám upravuji např. i dekolt. Někdo může mít nějaké flíčky nebo výrazné znamínko, případně tetování, které chce zakrýt, ale to už není otázka 15 minut.

Na účes opět počítám 1,5 hodiny. Nezdá se to, ale i tady se bude hodit rezerva. Nejlepší je mít veškeré služby buď přímo v místě obřadu nebo poblíž. Nikdy nevíte jaká bude doprava, tak ať se nezaseknete třeba koloně.
14:00 obřad
Za sebe doporučuji obřad odpoledne. Vidíte kolik je potřeba zařídit věcí. Upřímně nemám ráda ranní vstávání. Měla jsem nevěstu, kterou jsem přijela nalíčit v 5 hodin ráno, protože měla obřad v 9:00. Pak je člověk akorát ve stresu, aby vše stihl. Já jsem byla v klidu i proto, že jsem měla dostatek času i rezervy, které jsem všechny využila.

Pokud nemáte církevní svatbu, tak samotný obřad je na 15 minutek. Rychlovka :D
Tady bude záležet na počtu hostů na svatbě, ale počítejte alespoň 15 minut na gratulace. Nezdá se to, ale my jsme měli cca 40 lidí a gratulace byly asi na 20 minut určitě. Pokud máte víc jak 80 hostů, tak bych gratulace vynechala. Stát 30 minut a VÍCE a nechat si gratulovat od tolika lidí (za mě) není nic příjemného.
14:30 společné focení
Na společné focení bude stačit okolo 30 minut.
Fotky se všemi hosty okolo 10 minut a potom s rodiči svědky atd...
15:00 oběd a přípitky
V tuto chvíli už mají všichni hlad. Samozřejmě je důležité svatebčany upozornit na obřad odpoledne, aby vám někdo neomdlel hlady. Nicméně my jsme měli při příchodu připraveno pár jednohubek a bábovku, kdyby měl někdo veliký hlad. Hosty jsem požádala o příchod mezi 14:10-14:40, aby dlouho nečekali.
16:00 - 17:00 hosté káva - manželé focení
Na focení si nechte asi hodinku. Zase záleží na vašich představách a požadavcích. Pokud budete chtít vystřídat 10 lokalit, tak hodina stačit nebude. My jsme si v den svatby udělali pár základních fotek a druhý den jsme jeli do lesa a na louku. Vůbec mi nevadilo, že jsem se musela znovu chystat. Naopak! Naposledy jsem si užila svatební šaty :)
18:00 krájení dortu, házení kytice - volný program
Po obědo-večeři a focení doporučuji volný program, který doplníte krájením dortu, házením kytice a svědci si většinou připraví nějakou hru.

Tak to je vše ke svatebnímu programu. 
Doufám, že jsem na nic nezapomněla. Ještě pro vás připravuji harmonogram a rozpočet. 


Marki ♡

  • Share:

You Might Also Like

0 komentářů

Ahoj, děkuji za každý komentář. Zveřejním ho a odpovím hned, jak se dostanu na internet :)