SÍLA JEDNOHO DOKUMENTU! Before the Flood.

By Markéta - listopadu 06, 2016

Dnes jsem celé dopoledne strávila s dokumentem Before the Flood.

Dokument má neuvěřitelnou sílu. Není nějak uměle ,,nafouklý".Ukazuje fakta! 

Osobně si myslím, že každý si musí udělat obrázek sám. Nicméně tady mě sleduje přes 3.500 tisíce lidí, na Instagramu skoro 10.000 a na YouTube přes 26.000 a to sakra není málo!

Já beru tento prostor jako odpočinek. Odpočinek od všech starostí a problémů všedního života. Jsem ráda, když vám mohu poradit a přinést alespoň trošku pozitivní energie.

Občas mám, ale chuť se vším praštit a nebo naopak natočit takové video, že by se každý divil!

Koukněte na dokument a udělejte si sami obrázek toho, jak žijeme.Jestli se tady objeví někdo, kdo napíše, že jednotlivec s tím nic neudělá, tak ho virtuálně praštím po palici!!!

My jsme úžasní tvorové. Dokážeme úžasné věci.Jsme schopní spoustu věcí vybudovat, ale i zničit.

Vše je jen a jen v našich rukách. Ať už při třídění odpadu nebo při volbách. Nebuďme slepí.

Změny, které můžete udělat už dnes!- třídění odpaduNa černých skládkách leží mnoho surovin, které lze zpracovat znova, např. sklo a železo … Tyto suroviny se musí znova složitě dobývat ze země. Nejen že tak plýtváme surovinovými zdroji, ale těžbou se tak ničí životní prostředí. Jen se zajeďte podívat do oblasti dolů, jak vypadá okolní krajina! Sklo a kovy lze recyklovat donekonečna, papír 6x.

- zbytečně nevyhazujte staré oblečeníNapříklad každé bavlněné tričko, které koupíte v krámu, zanechá velkou ekologickou stopu: bavlna na plantáži byla ostřikována pesticidy, navíc náročná rostlina potřebuje hodně umělého hnojiva a vody, jinak roste špatně; jedno kilo bavlny spotřebuje do sklizně cca 8000 litrů vody; před sklizní se bavlník musí jedovatými postřiky zbavit listí, čímž se zamořuje i půda; surová bavlna se převáží do továrny na zpracování příze, poté putuje na zpracování látky. Balíky se postříkají roztokem proti plísním a opět dlouhou cestou většinou po moři se vezou do barvíren, kde padnou na obarvení další hektolitry vody. Látka putuje do Bangladéše, Laosu nebo Kambodže odkud pochází 60% celosvětové výroby triček. Ve zdejším textilním průmyslu je zaměstnáno cca 50 000 dětí. Hotová trička se transportují do různých zemí, kde se ještě ošetří formaldehydem, aby se tolik nemačkala. Obnošená trika např. z Německa se každoročně sbírají (ročně to je 600 tisíc tun starého oblečení) a lodí se vyvážejí do Afriky. V Tanzanii a dalších afrických zemích se domácímu textilnímu průmyslu dařilo, ale od dob, kdy tyto země otevřely hranice dovozu ze zahraničí, mnozí domácí výrobci zkrachovali. Nemůžeme přece chudé Afričany nutit, aby si kupovali dražší domácí věci, když obnošená, ale zachovalá trika koupí za pouhých pět dolarů (převzato z Euro 8/2010)

- nekupujte vodu! V domácnostech po celé ČR teče pitná voda!!Stáčení vod pro prodej, materiál na výrobu pet lahví i doprava z místa na místo jsou naprosto neekologické. Logické opodstatnění to má pouze v oblastech bez pitné vody, což ČR rozhodně není. Naprosto absurdní potom je, když např. v Japonsku koupíte vodu dováženou z Francie.

- v ČR co nejvíce kupujte české výrobkyDovoz je neekologický a navíc podpoříte místní průmysl.

- neodhazujte odpadky, odnášejte odpadky z krajinyOdpad do lesa, luk ani vody nepatří. Navíc v odhozených odpadcích často hynou zvířata, ptáci a o hmyzu ani nemluvě. Buď do odpadku vlezou a už nemohou ven (hmyz – lahve, drobní hlodavci, plazi – větší nádoby, předměty), chtějí vylízat zbytky, ale již odpadek nesundají z čumáku a uhynou hlady (ježci – kelímky od jogurtů) a nebo odpadek pozřou i s voňavými zbytky a uhynou na kolaps trávicího traktu (zvěř, ptáci).

- dojídejte a nenechávejte zbytkyŠetřete ne na jídle, ale jídlem!

- podporujte eko zemědělstvíJe to na hlavu postavený přístup, že produkty zemědělství šetrného k přírodě jsou dražší. Je to tím, že běžné zemědělství používá pesticidy a jiné jedy, po kterých úroda roste nepřirozeně. Chemické látky zničí všechny potencionální škůdce. Druhotným účinkem je narušení přirozeného potravního řetězce: například užiteční ptáci, kteří zemědělcům od hmyzu pomáhají, hynou hlady, díky pesticidům jsou též stále častěji neplodní a vymírají. Mnozí myslivci by také mohli vyprávět o nalezených mláďatech (zajíčci, srnčata), kterým pesticidy vypálily oči nebo rozežraly dýchací ústrojí.
Zjistěte si, odkud pochází maso či vejce, které kupujete a jaké metody chovu zvířat se v daném chovu uplatňují. Víte jak vypadá např. velkochov nosnic? Slepice se celý svůj život tísní v kleci na ploše menší než papír A4. 
Podporujte zemědělce, kteří používají humánní chovné metody a praktikují způsoby porážky, aby zvířata co nejméně trpěla.


- neplýtvejte papírem Popsaný papír se dá použít i z druhé strany. Taktéž zbytečně netiskněte na tiskárně – psát rukou jsme se učili na ZŠ. Výroba a následná likvidace toneru rovněž zatěžuje přírodu.

- kupování dárkůKdyž chcete udělat druhým radost a třeba sháníte pro někoho dárek, můžete nakoupit v některé z četných chráněných dílen a nebo podpořit obchod Fair trade. V obou případech podpoříte dobrou věc a uděláte radost hned dvakrát! Proč zbytečně podporovat komerční chrlení statisíců kusů výrobků! Chráněných dílen, které vyrábějí pěkné dárkové předměty je po ČR plno. Pokud chcete dárek z exotiky, navštivte obchod Fair trade, který nabízí produkty z rozvojových zemí, které vzešly z tamního ekologického zemědělství. Především však jejich výrobci dostanou za výrobek skutečně zaplaceno tolik, kolik je jeho opravdová hodnota. Nejedná se tedy o vydírání lidí třetího světa.   www.fairtradecentrum.cz

- šetřete energií v domácnosti
 • v místnostech, z nichž odcházíte, po sobě zhasínejte! Nenechávejte nikde zbytečně rozsvíceno (např. na chodbě nebo před domem), puštěný televizor či počítač
 • žárovky ve svítidlech, které používáte během roku nejvíce, se vyplatí vyměnit za úsporné
 • spotřebiče vypínejte úplně
 • perte plnou pračku, perte při nižších teplotách.
 • chladnička by měla být umístěna na co nejchladnějším místě; otevírejte ji na co nejkratší dobu, nedávejte do ní teplé potraviny
 • namísto elektrické plotýnky k ohřevu vody používejte rychlovaznou konvici
 • nepřetápějte! Lepší něž ohulit topení a pak zbytečně větrat, protože se nedá v místnosti dýchat, je vzít si na sebe mikinu nebo svetr a teplé ponožky

- palmový olej!!!Intenzivní pěstování palmy olejné je v současnosti jednou z největších příčin úbytku tropických deštných lesů. Do České republiky se každoročně doveze cca 30 000 tun palmového oleje. Jde možná o nejdůležitější příspěvek našeho státu k devastaci tropických pralesů, které jsou zdrojem největší biologické rozmanitosti planety a domovem milionů lidí.
a mnoho dalšího...


Budu ráda za diskuzi pod příspěvkem. :)

CZ verze: https://www.youtube.com/watch?v=j45aTanc9yo
AJ verze: https://www.youtube.com/watch?v=90CkXVF-Q8M

 • Share:

You Might Also Like

2 komentářů

 1. Ahoj Markétko. Souhlasím se vším, kromě pračky... . Vysoká teplota je kvůli bakteriím, stejně jako žehlička.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To určitě, ale na většinu oblečení stačí 40 stupňů :)

   Smazat

Ahoj, děkuji za každý komentář. Zveřejním ho a odpovím hned, jak se dostanu na internet :)